Anadolu Kupası sahibini buldu
TÜRKİYE / 1.9.2018 / Görüntülenme: 133

“Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Yarışması Anadolu Kupası” yarışması, 5 bin 767 kuş’un katılımı ile Konya’da gerçekleştirildi. Konya’da düzenlenen en geniş katılımlı yarışma, TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu ile Konya Serinofil Kanaryacılar Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışma iki gün sürdü ve 56 il’den 2 bin’den fazla katılımcı yer aldı.

Görünümleri, renkleri, cinsleri ve ötüşleriyle her biri birbirinden farklı kanarya, papağan, ispinoz cinsi kafes kuşları, katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen ve birbirinden renkli özel kuşlardan, yarışma sonunda dereceye girenlere kupaları verildi.

Kupa törenindeki konuşmasında yarışmada emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür eden Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu Başkanı Yılmaz Çakmak, Federasyonlarının 81 il’de toplam 118 dernek üyelerinin olduğunu belirterek, “Bu dernekler buraya, kendi şehirlerinde üyeleri aralarında yaptıkları yarışmalardan sonra Konya’ya geldiler. Bugün Konya'da 5 bin 767 tane kuşumuz var.  Bu kuşlarımız yarıştı. Bizim esas amacımız Türkiye'de 90 yıldan beri gelen kuş yetiştiriciliğini yaygınlaştırmaktır. Biz çok iyi ve güçlü bir aileyiz. 60- 70 bin civarında üyemiz var” dedi.

Yarışmanın ilk ayağını Konya’da yaptıkları diğer müsabakaların ise sırasıyla Ankara, İstanbul, Urfa ve İzmit bölgelerinde yapılacağını ifade eden Çakmak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bölge Şampiyonluklarının belirlenmesinin ardından Türkiye ayağının son bölümü olan Türkiye Şampiyonluk Yarışması da Bursa da yapacağız. Türkiye genelindeki yarışmaların tamamlanmasından sonra ise şampiyonumuz Ocak ayı içerisinde Hollanda da yapılacak Dünya Şampiyonluk yarışmalarına katılarak ülkemizi temsil edecektir. 2021 yılında ise Dünya Şampiyonluk Yarışmalarına Türkiye’miz ev sahipliği yapacak.”

Konya Serinofil Kanaryacılar Derneği Başkanı Mehmet Güler ise 4 yılda bir yapılan yarışmanın bu yıl ki bölümüne katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Selçuklu Belediye Başkan Yardımcısı Murat Can’ da bu işin bir aşk işi olduğunu ifade ederek, “Kuş sevgisi ve uğraşı, bir aşk işidir. Gönül işidir. Türkiye’nin her köşesinden kilometrelerce yol kat ederek Konya’ya gelen katılımcılara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Yarışmada dereceye giren ve kupa alan kuşlar ise şöyle;

1. Konya Serifonel Kanaryacılar Derneği,

2. Antalya Kafes Kuşları Yetiştirenler Derneği,

3. Doğa ve Kafes Kuşları Derneği.

Aldıkları puanlara göre dernekler ise,

1. Doğa ve Kafes Kuşları Derneği,

2. Kıvrık Gagalılar ve Kafes Kuşları Üreticileri Derneği,

3. Antalya Kafes Kuşları Yetiştirenler Derneği.

Yarışmaya kaydedilen Kuş Sayısına göre Üyeler;

1. Ankara Kanarya Sevenler ve Yetiştirenler Derneğinden Burak Nalbant,

2. Konya Serinofil Kanaryacılar Derneğinden Ahmet Ökçesiz,

3. Gaziantep Kanarya ve Kafes Kuşları Derneğinden Hüseyin Baydar’ı seçti.

Aldıkları Puanlara göre Kupa alan üyeler ise şu isimlerden oluştu:

1. Doğa ve Kafes Kuşları Derneğinden Barış Çolak,

2. Gaziantep Kanarya ve Kafes Kuşları Derneğinden Hüseyin Baydar,

3. Kıvrık Gagalılar ve Kafes Kuşları Üreticiler Derneğinden Mehmet Yurddaş.

İki gün süren yarışmalar kupa dağıtım töreni ile sona erdi.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.