Paralel eğitim kurumlarına fırsat verilmemeli
EĞİTİM / 5.10.2018 / Görüntülenme: 131

Selçuk Üniversitesi 2018-2019 öğretim yılı açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen açılışa Vali Yakup Canbolat, askeri ve mülki erkanın yanı sıra rektörler, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Programın açılışında Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuarı müzisyenleri eşliğinde TÖMER öğrencileri Yemenli Muhammed Al Nejdi ve Sudan’lı Miyada Başir tarafından türkü dinletisi gerçekleştirdi.

“YÜKSEKÖĞRENİM KURUMLARINA

BÜYÜK SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR”

Ulusal ve uluslararası sıralamalarda SÜ’nün Türkiye’deki 205 üniversite arasında 16. sırada, dünyadaki 26 binden fazla üniversite arasında ise 952. sırada yer aldığına dikkat çeken Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Dünya barışının büyük bir tehdit altında olduğu günümüzde ülkemiz adaletsizliği bir kader olarak gören dünya sistemini tartışılır hale getirdiği için içerde ve dışarıda çok yönlü büyük bir mücadele süreci yaşamaktayız. Dünya ve bölge tarihi yeniden yapılanma sürecinden geçmektedir. Ülke olarak biz bu treni kaçırmamalıyız. Bu süreçten kazançlı çıkmak için 7,5 milyondan fazla öğrencisi ve 160 binden fazla akademisyeniyle ülkemiz yükseköğrenim kurumlarına büyük sorumluluklar düşmektedir” dedi

“EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI

TÜM İNSANLIĞA HAYIRLI OLSUN”

Üniversitelerden beklenen 2 temel görevin olduğunun altını çizen Rektör Şahin, “Bunlardan ilki ülkenin her alanda ihtiyacı olan eğitimli insanların yetiştirilmesidir. Yetişen bu gençler her alanda ülkemiz tam bağımsızlığına katkı sağlayacak nitelikte olmalıdır. Yükseköğretimde büyük oranda fırsat eşitliğinin sağlandığı günümüzde yakın geçmişimizden dersler çıkartılmalı ve paralel eğitim kurumlarına asla fırsat verilmemelidir. Her alanda vatanını milletini ve devletini önceleyen fedakâr çalışkan ve özgür iradeye sahip nesillerin yetiştirilmesi üniversitelerimizin birinci vazifesidir. Üniversitelerden beklenen bir diğer görev ise araştırmalar yapmak, bilgiyi üretmek, yaymak ve bu bilgiyi ürüne dönüştürmektir. Akademisyenlerin verimli ve etkin çalışması ülkemizin kalkınması için büyük bir önem taşımaktadır. Her iki alanda da üniversiteler ve akademisyenler olarak üzerimize düşeni tam olarak yaptığımızı bugün için söylemek zordur. Ülkemizin gelişmesi ve milletimizin refah düzeyinin yükselmesi için öncü kuruluşlar olması gereken üniversitelerimizin ülkemiz içinde bulunduğu gelişmişlik düzeyine yeterince katkı verdiğini de söylemeliyiz. 2018-2019 eğitim- öğretim yılının ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Üniversitemizin kuruluşundan beri emeği geçen ve bugün hayatta olmayan rektörlerimizi ve hocalarımızı rahmetle anıyorum” diye konuştu.

“KONYA MEDRESELER KENTİDİR”

 Selçuk Üniversitesi 2018-2019 eğitim öğretim yılının “Konya’nın Türkiye Tarihi Açısından Önemi” konulu ilk dersini Prof. Dr. Mehmet Akif Erdoğru verdi. Konya’nın ilim, âlim, kültür kenti olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erdoğru, “Konya medreseler kentidir. Eski fonksiyonunun icra etmek istiyorsa bu şehirde daha çok sayıda üniversite kurulması gerekiyor. Bu şehir İslam’ın bayraktarlığını yapmada çok önemli bir görevi üstlenmiştir. Konya’nın orta çağlarda Türk İslam dünyasında oynadığı role dönmelidir.  Bunun için gerekli olan birikimi vardır yeter ki bu bilgi birikimi doğru alanda kullanmasını bilelim” ifadelerini kullandı.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.