Üniversiteler gelecek vaat etmiyor
GÜNDEM / 5.10.2018 / Görüntülenme: 243

Saadet Partisi Karatay Gençlik Kolları Başkanı Yardımcısı İsmail Kaplan parti il binasında düzenlediği basın toplantısında, gündemi değerlendirdi. Konuşmasına Batman’da şehit edilen 8 Mehmetçiğe Allah’tan rahmet yarılılara acil şifalar dileyerek başlayan İsmail Kaplan, terörü ve terör destekçilerini lanetledi.

Konuşmasını üniversite ve üniversite mezunu işsizlerin üzerine kuran Kaplan, “İktidara geldiklerinde ‘Her şehre bir üniversite’ sloganı ile yola çıkan AK Parti Hükümetleri döneminde üniversiteler açıldı. Konya’da da üniversitelerin ve fakültelerin açılması, binlerce öğrencinin büyük hayallerle üniversitelerde okuması artık ülkemizin kronik sorunu olan işsizlik olgusundan dolayı gelecek vaat etmiyor. Halk arasında ‘Diplomalı İşsiz’ olarak anılan gençler mezun olduktan sonra ya uzun yıllar iş bulamıyor ya da okudukları bölümlerle alakası olmayan sektörlerde işe girmek durumunda kalıyorlar” dedi.

TÜİK verilerinden yola çıkıldığında her 4 gençten birinin işsiz yani Türkiye’de sadece 3,5 milyon gencin işsiz olduğuna dikkat çeken Kaplan, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Üniversite mezunu işsizlerin sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Bugün Türkiye’deki işsiz genç arkadaşlarımızın sayısı 120 ülkenin nüfusundan daha fazla. Ama ilgili bakanımız konuşmasında diyor ki: ‘Halimiz kötü, işletme ve iktisat mezunları kadro beklemesin. Yok kardeşim devlette böyle bir kadro! Boşuna bekleme.’

Üniversite mezunu işsizlerin yarısı, kadro veremeyiz denilen İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu. Madem ihtiyaç yok, o zaman neden, sadece Konya da bu sene 1830 İktisadi İdari Bilimler Fakültesi kontenjanı açılıp öğrenci alınıyor. Lafa gelindiğinde: ‘Türkiye’de işsizlik yok, iş beğenmeme var.’ deniliyor. Siz iktisat fakültesi mezunu gence pizza sattırırsanız; siz biyoloji mezunu, tarih mezunu gence AVM’de tezgâhtarlık yaptırırsanız, elbette yaptığı işi beğenmemek onların en doğal hakkıdır.

Eğer Türkiye, AVM’lerle donatılacağına fabrikalarla donatılsaydı, şeker fabrikalarını haraç mezat satmak yerine destekleyip teşvik edilme yoluna gidilseydi, bugün bu genç arkadaşlarımıza : ‘İş yok kardeşim! Başınızın çaresine bakın’ demek zorunda kalınmazdı.”

Son zamanlarda Türkiye’de dengelerin bozulmasıyla kimi firmalar işyerine kilit vurduğunu kimileri de küçülmeye gittiğini hatırlatan Kaplan, şunları söyledi;

“İşsizliğin yanı sıra, iş bulanlarında aldıkları maaş açlık sınırının altındadır. 16 yıllık eğitim hayatından sonra asgari ücretle işe başlamak istemeyen genç arkadaşlarımızı iş beğenmez olarak görmek ne kadar doğru?

Ağır vergiler altında ezilen işverenler, çözümü mülteci işçilerde bulmak zorunda kalıyor. Öğrencinin çok olmasının, istihdam sağlanamadıktan sonra bir anlamı var mı?

Öğrenci sayımızın Almanya’nın kat kat üzerinde, 8 milyon olmasıyla övünmek yerine, mezunlarına sağlanan istihdamla övünülmesi gerekmez mi?

Resmi kurumlarda işe alım şartı liyakat olması gerekirken neden bir dayıya ihtiyaç duyuluyor?

Bütün bu sorunlarla birlikte, Türkiye’nin ekonomisini AMERİKALI bir şirkete teslim eden bir hükümetten, diplomalı işsizliğin çözümü konusunda adım atmasını beklemek çok da doğru olmaz.”

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.