Girişimci gençlerimizi önemsiyoruz
EĞİTİM / 21.10.2018 / Görüntülenme: 163

KTO Karatay Üniversitesi, Girişimci Liderler Topluluğu ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Bankacılık ve Finans Topluluğu tarafından ortaklaşa düzenlenen "Liderlik, Girişimcilik ve Finans Zirvesi", KTO Karatay Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nin temellerini dayandırdığı Ahilik kültürü ise günümüz gençlerine girişimcilik yönünde ışık tutmaya devam ediyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi Bankacılık ve Finans Topluluğu ve KTO Karatay Üniversitesi Girişimci Liderler Topluluğu tarafından düzenlenen “Liderlik, Girişimcilik ve Finans Zirvesi”, KTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Büyükyeğen, özel bir Hava Yolları Şirketinin Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Berrak Kutsoy, DEİK-İstanbul-Lüksemburg İş Konseyi Başkanı Pınar Eczacıbaşı, Konya’daki bir otel’in Genel Müdürü Hasan Fahri Bozkurt’un katılımlarıyla gerçekleşti.

GİRİŞİMCİ GENÇLERİMİZİ ÖNEMSİYORUZ

“Konya Ticaret Odası’nın üniversitesi olmamız hasebiyle kendimize özgü projeler geliştirebilmekte, girişimci gençlerimize gerekli desteği sağlayabilmekteyiz” diyen KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, “Konya Ticaret Odası üyelerinin gücünü girişimcilik konusunda da hep yanımızda hissettik, destek aldık. Üniversitemizde sadece akademik anlamda değer katmıyor, öğrencilerimize katkı sağlayacak her projeye, programa destek sağlıyoruz.Üniversite olarak bilimin ışığında, ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyayı aydınlatma idealinde, iş dünyasının nitelikli insan kaynağını karşılamayı hedeflemekteyiz. Çalışmalarımız ile de sektörü tanıyan mezunlar yetiştirmeye devam ediyor, “İşte Aranan ve İş Kuran Mezunlar” veriyoruz” dedi.

STK’LARDA YER ALIN

Özel bir şirkete ait Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Berrak Kutsoy ise kadın istihdamının önemine dikkat çekerek, gençlere kendilerine geliştirmeleri yönünde tavsiyelerde bulundu. Kutsoy, “Girişimcilik hayatınızın bir köşesinde yer almalı, üniversite sıralarında kendinize kattığınız değerler bir gün size katlanarak geri dönecektir” diye konuştu.

Girişimciliğin her alanda gerçekleştirilebileceğine dikkat çekerek, bunun formülünün cesaret olduğuna vurgu yapan DEİK-İstanbul-Lüksemburg İş Konseyi Başkanı Pınar Eczacıbaşı ise konuşmasında; “Herkesin hedefleri, hayatı, mücadelesifarklı, size kalan bu fırsatları iyi değerlendirmek bu yolda ise başarılı olmanın anahtarı kişisel ilişkileri iyi tutmaktan geçiyor” ifadelerini kullandı.

ÜLKEMİZ BEŞERÎ SERMAYE İLE DAHA İLERİYE TAŞINACAKTIR

Zirvenin ikinci oturumunda konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Büyükeğen’de Ahilik ve girişimciliğin temellerine yer verdiği konuşmasında; “Ekonominin temel taşı insandır. Türkiye ekonomisinin üzerinde yükseldiği temel direk de girişimci, cesaretli ruhun başarısıdır. Türkiye’nin 21'inci yüzyıldaki geleceği, girişimcilik kapasitesiyle doğrudan bağlantılıdır. Girişimcilik bir ekonominin yüklemidir. Yeni ürünler ve yenilikçi fikirler girişimcilerin eseridir. Girişimci zihinler bir ülkenin zenginleridir. Bu fikirleri harekete geçirecek tüm yaratıcı fikirleri desteklemeli, yüreklendirmeli ve girişimci zihinler için gerekli ekosistemi yaratmak için her türlü çabayı birlikte göstermeliyiz. Öyleyse girişimci insanlara daha çok ihtiyacımız var ve bu girişimci insanları da el ele verip burada olduğu gibi üniversitelerimizde, eğitim kurumlarımızda, iş yerlerimizde beraber yetiştirmek durumundayız. Türkiye’yi bulunduğu yerden daha da ileriye taşıyacak olan beşerî sermaye, girişimcilik ruhu ve anlayışıdır” şeklinde görüş belirtti.

Konya’da faaliyet gösteren bir otelin Müdürü olan Hasan Fahri Bozkurt’un gençlere tavsiyesi ise “Benim hayatta önemli gördüğüm şey, yaşamın bir çarktır olduğudur. Bu çark siz, dişliler ile sizi var eden aileniz ve kazanımlarınızdır” oldu.

Liderlik, Girişimcilik ve Finans Zirvesi katılımcılara plaket takdimi ile sona erdi.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.