Hazret-i Aişe genç yaşta evlendi
YAŞAM / 13.6.2013 / Görüntülenme: 43345

Konya Aydınlar Ocağı'nın Salı Sohbetleri'nde, "İslâm'da Örnek Aile" konusu konuşuldu. Necmettin Erbakan Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kapar'ın konuşmacı olarak katıldığı sohbet toplantısı, Sille Kültür Evi'nde gerçekleştirildi.

Peygamber Efendimiz'in Hz. Aişe Vâlidemiz'le olan evliliğini anlatan Prof. Dr. Mehmet Ali Kapar, "Hz. Aişe, Peygamber Efendimiz ile evlendiklerinde 10-11 yaşlarında idi. Arap örgüne göre bu bir sorun teşkil etmiyordu" dedi. Ali Kapar, Peygamber Efendimiz'in ilk zevcesinin Hz. Hatice, ikinci eşinin Hz. Sevde ve üçüncü hanımının da Hz. Aişe Validemiz olduğunu ve diğer eşlerinden ayıran özelliğinin de bekâr olması olduğunu söyledi.

Hz. Aişe'nin, Peyfamber Efendimiz ile evlendiklerinde genç bir kız ve son derece zeki, cevval olduğunu ifade eden Prof. Kapar, "Kur-an ve hadis ilmine vukufiyeti, ensab olarak bilinen nesep (soy) ilmine olan vukufiyeti son derece iyidir. Arap şiirine çok düşkündür. Arapçayı da çok iyi kullanan ve hitabeti de karşısındaki insanı ikna etme kabiliyeti olabilen, yılın pek çok gününü oruçla geçiren son derece muttaki, ibadet hayatında en ufak bir ihmalkârlığı bulunmayan ve malî durumu oldukça iyi bir hanımefendi olarak da ifade edilir. Hz. Aişe, Rasulallah Efendimiz'den 2 bin 210 hadis  nakletmiştir. Bunun dışında Hz. Aişe, aynı zaman da 200 sahabeyi hadisci olarak yetiştirmiştir. Hz. Aişe'nin en önemli özelliklerinden birisi de doğru olan şeyi bir kişinin yüzüne karşı söylemesidir" dedi.

Hz. Aişe'nin Uhud Harbi başta olmak üzere Hendek Harbine, Benî Mustalik gazveleri ile Mekke Fethi'ne katıldığını kaydeden Kapar, "Peygamber Efendimiz bir sefere çıkarken eşleri arasında kur'a çekerdi. Kime isabet ettiyse onu yanında götürürdü. Kur'a haricinde gitmek isteyen olursa da onu da götürürdü. Peygamber Efendimiz'in eşleri savaşa katılmamışlardır. Diğer Medine hanımları gibi sıhhiye hizmetlerini yerine getirmişlerdir. Savaştan sonra yaralı olan erkeklerin hanımlar tarafından tedavi edilmesine, yaralarının sarılmasına, su verilmesine Peygamber Efendimiz izin vermiştir. Uhud Gazvesi7nde Aişe Validemiz, Peygamber Efendimiz'in yaralanan dudak ve yanağı ile kırılan dişini tedavi etmiştir. Sonra da Uhud Meydanı'ndaki yaralı erkeklere yardım etmek için sıhhiye hizmetlerini yerine getirmiştir" diye konuştu.

Münafıklar ve Hz. Aişe'ye çirkin iftira

Cebel Vak'ası olarak bilinen ve münafıkların başı Abdullah bin Ubey tarafından Hz. Aişe'ye "Hz. Aişe ile Safvan bin Muattal gece birbirleriyle beraber olmuşlar" diye Medine'de ortaya atılan çirkin iftirayı yayan 4 sahabenin, "100 kırbaç ve ömür boyu şahitliklerinin kabul edilmemesi" şeklinde iftira cezasına çarptırıldıklarını kaydeden Kapar, "Bu hadise üzerine Nûr Suresi'nin 11. ayetten başlamak üzere 20. âyete kadar 10 ayet-i kerime inzal buyruluyor" dedi.

Resulullah Efendimiz'in ordusunun başında 27 sefere çıktığını Hz. Aişe Validemizin de bu seferlerden sadece dördüne katıldığını hatırlatan Kapar, Hazret-i Aişe validemiz ile ilgili şunları söyledi. "Hz. Aişe, çocuğu olmadığından din eğitimi açısından evini kız ve erkek çocuklarına açıyor. Hz. Aişe Validemiz, aynı zamanda Müslüman hanımların evlerini dolaşarak dini anlamda ev toplantıları yapıyor. Medine'de ne kadar yetim ve öksüz çocuk varsa onların nafakası, bakımı, evlendirmesi Hz. Aişe'ye ait. Bilhassa Peygamber Efendimiz'in vefatından sonra bu daha da artıyor. Hz. Ömer, devletin ekonomik açıdan gelirleri en çok arttığı için kendi döneminde sahabeleri aylık maaşa bağlıyor. Ehli Beyte ve Peygamber Efendimiz'in zevcelerine, sakat ve yardıma muhtaç erkek ve kadın herkese maaş bağlıyor. En fazla maaş 12 bin dirhem ile Hz. Aişe'ye bağlanıyor. Aşağı yukarı Hz. Aişe'nin maaşı 50-60 bin liradır. Bu devletten gelen para. Ayrıca kendi gelirleri de var. 62 adet cariyeyi (köleyi) azad etmiş. Evlenecek olan cariyeleri ve delikanlıları da evlendiriyor."

Cemel vakası ve Hz. Aişe'nin siyasi hatası

Peygamber Efendimiz'in, başı Hz. Aişe Validemizin kucağındayken son nefesini verdiğini ve Hz. Aişe'in, bundan sonraki hayatında siyasi işlere müdahalesinin Hz. Osman döneminde başladığını kaydeden Kapar, 30 bin kişiden oluşan Hz. Aişe'nin ordusu ile 20 bin kişiden oluşan Hz. Ali'nin ordusunun, Hz. Osman'ı şehit eden isyancıların kışkırtmalarıyla Basra yakınlarında karşı karşıya gelerek çatışmada 10 bin Müslüman'ın öldüğünü kaydederek bununla ilgili şu ifadelere yer verdi; "Hz. Aişe, Hz. Osman’ın katillerini bulamadığı için Hz. Ali'ye karşı tavır alıyor ve Basra'ya gidiyor. Basra Valisi Osman bin Huneyf, Hz. Aişe'yi Basra'ya sokmak istemiyor. Çatışmada 600 kişi şehit oluyor. Basra yakınlarında iki ordu karşı karşıya geliyor. Hz. Aişe'nin ordusunun 30 bin, Hz. Ali'nin ordusunun da 20 bin kişi olduğu rivayet edilir. Hz. Osman'ı katleden isyancılardan bir grup Hz. Aişe'nin tarafına geçiyor, bir diğer grup da Hz. Ali'nin yanında kalıyor. Birbirlerine saldırıyorlar. Sonra da iki orduyu birbirine düşürüyorlar. Bu Cemel Vakasında 10 bin kişinin şehid olduğu rivayet edilir. Hz. Aişe Validemiz, savaşı kaybediyor yapılanlardan son derece pişmanlık duyuyor ve bundan dolayı da ömrü boyunca istigfar edecek ve "hayatımın en büyük hatası" diyecektir.

Medine'de bulunduğu zamanlarda hanımlara imamet görevini ifa ediyor. Kadınlara ilk imamlık yapan kadın da Ümmü Varaka'dır. Peygamber Efendimiz döneminde kadınlar mescide gelerek Peygamber Efendimiz'in arkasında namaza duruyorlardı.

Hz. Aişe Validemiz, hicri 678’de Ramazan-ı şerifin 17. günü, Temmuz ayında Salı'yı Çarşamba’ya bağlayan gece vefat ediyor. Ve gece Baki Mezarlığına defnediliyor."

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.