Dünyanın en garip hastalıkları
SAĞLIK / 6.4.2015 / Görüntülenme: 5354

Parry-Romberg Sendromu:

Sebebi hala bulunamayan hastalıkta vakaların çoğu erken yaşta cilt buruşması yaşıyor. 20'li yaşların başında yüzün belirli bir bölümünde bozulmaya başlayan görüntü, ilerleyen zamanlarda yüzde anormal bozukluğa sebep oluyor.

Lamprey Hastalığı:

Önceleri bir internet efsanesi olarak düşünülen hastalık günümüzde oldukça fazla görülmeye başlandı. Bu hastalıkta vücudun belirli bölgeleri tıpkı bir yılan balığı ağzının şeklini alıyor.

Patlayan Kafa Sendromu:

Kulağa her ne kadar imkansız gibi gelse de bu sendromdan muzdarip kişiler kafalarının silahla ya da ses bombasıyla patlatıldığını hissettiklerini söylüyor.

Alis Harikalar Diyarında Sendromu:

Yazar Lewis Carroll'un eserinden sonra bu ismi alan hastalıktan muzdarip kişiler halüsinasyon, eşya boyutlarında farklılık ve ortama adapte olamama gibi sıkıntılar hissediyor.

Ölümcül Et Sendromu:

Et yiyen bakteri olarak da bilinen hastalık, derinin an alt tabakalarından birine yerleşen virüs sebebiyle şiddetli ağrı, doku kaybı ve travmaya yol açıyor. Bu hastalıktan ölüm oranı yüzde 73.

Menkes Hastalığı:

Genellikle erkeklerde çocuk yaşlarda görülen hastalık vücuttaki metal seviyelerinin anomaliliği sebebiyle zayıflayan kaslar, zayıf saçlar ve krizlere sebep oluyor.

Yabancı El Sendromu:

Nadir görülen bir nörolojik hastalık olan yabancı el sendromunda birey, tek elinin kontrolünü aniden kaybeder ve kesinlikle müdahale edemez.

Fil Hastalığı:

Bir parazitin neden olduğu hastalık insanların kol, bacak ve genital bölgelerinde anormal büyümelere sebep oluyor.

Cotard Yanılgısı:

Bir ruh hastalığı olan bu sendroma sahip bireyler kendilerini ölü zanneder. Aynı hastalığa sahip bir diğer bölüm ise ölümsüz olduğuna inanır.

Ağaç adam sendromu:

Genetik olan bu hastalıkta boyun, el ve ayaklarda anormal büyüklükte oluşumlar belirir.

Taş Adam Sendromu:

Vücudun kendini yenileme mekanizmasının bozulmasıyla bağlantılı olan hastalıkta yaralanan dokular kendini kemik olarak yeniliyor.

Polidaktili:

Yeni doğan her 500 bebekten birinde görülen bu rahatsızlık, el ya da ayaklarda fazla parmak sayısı anlamına geliyor.

Argyria:

Vücudun fazlaca gümüşe maruz kalması sonrası cildin mavimsi bir renk almasıyla ortaya çıkan hastalık ölümle sonuçlanabiliyor.

Wiedemann Sendromu:

Genellikle kemik ve deride görülen anormal büyüklükteki tümörler sebebiyle vücudun deforme olmasına sebep olan hastalık oldukça nadir görülüyor.

Kurt Adam Sendromu:

Vücudun tamamında ya da belirli bölgelerinde aşırı tüylenmeyle seyreden hastalığın tedavisi olmasa da tüylerin alınmasıyla geçici çözümler sağlanabiliyor.

Porfiri:

Bir kan hastalığı olan Porfiri şiddetli karın ağrısı, mental bozukluklar ve güneşe hassasiyet gibi semptomlarla ortaya çıkıyor.

Aslan Surat Sendromu:

Çok ama çok nadir görülen hastalık, yüz kemiklerinin aşırı büyümesi sonucu yüz şeklinin deformasyonu olarak tanımlanıyor. İlerlediği safhalarda körlüğe sebep olabiliyor.

Erken yaşlanma:

Dünyada 8 milyarda bir görülen hastalık erken yaşta vücudun yaşlanmasına sebep oluyor; saçlar, dişler dökülüyor, kaslar zayıflıyor, gözler bozuluyor...

Hailey-Hailey Hastalığı:

Deri üzerinde su toplamış kabarcıklar şeklinde lezyonların belirmesiyle ortaya çıkan hastalık genetik.

Cronkhite-Canada Sendromu:

Bu hastalıktan muzdarip insanlar tat alma duyusunu tamamen kaybediyor. Genellikle ileri yaşlarda görülse de bu sendroma sahip çocuk vakalar olduğu da biliniyor.

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.