Keşke maaşlara zam yapılmasaydı
HALKIN SESİ / 22.8.2017 / Görüntülenme :868

Yazımın başlığını okuyup ta aman kimse yanlış anlamasın. Şahsım adına kimsenin kazancında gözün yok Elhamdülillah. Beni endişelendiren, ağza çalınan bir parmak bal sonrası bize reva görülecek acı reçete.

***

Sözde memur temsilcileri ile hükümet masaya oturdu, yaptıkları uzun ve de yorucu görüşmeler sonunda, aslında sonu üç aşağı beş yukarı belli olan zam oranları üzerinde anlaştılar.

Sonuç; 2018 yılı ilk 6 ayında yüzde 4 – ikinci 6 ayında yüzde 3,5; 2019 yılı ilk 6 ayında yüzde 4 – ikinci 6 ayında yüzde 5 olmak üzere ortalama yüzde 4’lük zam oranında taraflar anlaştılar.

***

Uyan eyy din kardeşim. Şuanda Ağustos ayındayız. Maaşlarına yapılan ortalama yüzde 4’lük zammın çalışanların eline geçmesi için daha önümüzde koskoca 5 ay var.

Bu ne anlama gelir? Çalışanlara verilecek zammı hükümetin çıkartabilmesi için 5 aylık zamanı var. Yani kışı var, yılbaşı sı var, doğalgaz’ı var, toplu taşıması var, duble yol ve köprüsü var, var oğlu var.

***

Halk deyimiyle, hadi sırtını devlete dayayanların muhtemel zamları maaşlarına yansıyacak zam farkı ile üç aşağı beş yukarı telafi etme şansı varda, asgari ücretle geçinmek zorunda olan milyonlar ne yapsın?

Bir tarafta memura verilecek zam farkı nedeniyle yağmur gibi gelmesi muhtemel zamlar, diğer tarafta; ekonomi ve çalışma barışının genlerini bozan Suriyeliler.

***

Baktığınızda ekonomik veriler güzel. Hatta, yaşadığımız 15 Temmuz felaketini göz önünde bulundurduğumuz da süper. Ancak nedense bu veriler piyasada kendini hissettirmiyor.

Bir çoğunun günü birlik yaşadığı günümüzde kimse ‘Kral çıplak kardeşim’ diyemiyor. Hatta birilerine şirin görünmek isteyenler, gerçekleri toz pembe göstermek adına yarışa girmiş durumda.

***

Yediğimiz, içtiğimiz her şey ithal. Üreten değil, tüketen toplum haline geldik. Diplomalı cahillerimizin sayısı tavan yapmış durumda. Gırtlağımıza kadar borçluyuz. Kimse hiçbir şeyi sorgulamıyor.

Arkadaş ben halk adamıyım, halkın adamıyım. Türkiye’de bir şeyler ters gidiyor. Ya verilerde ya da piyasadaki esnafta bir anormallik var. Onun için diyorum ki, 5 milyon memur çalışanının refahı için 60 milyonun feda edilmesine gönlüm razı değil.

Bilmem, çalışanların maaşlarına neden zam yapılmasını istemediğimi anlatabildim mi?

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.