Konya’da can güvenliğimiz kalmadı
Çetin TOFAN / 12.11.2017 / Görüntülenme :1408

Bizi yöneten atanmış veya seçilmişlerin dilinden düşürmediği bir cümle; “Konya; sevgi, barış, kardeşlik ve huzurun adresi”

Bu cümleyi her duyduğumda, 54. Hükümetin Başbakanı merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın muhalifler için söylediği o söz kulaklarımda çınlıyor; “Hardi ordan, hadi ordan. Sizi gidi …..

***

Cezaların caydırıcılık özelliğini hergeçen gün yitirdiği ülkemizde, suç oranları patlamış durumda. Zaten Emniyet Genel Müdürlüğü verileri de bunu doğruluyor.

***

Konya, son yıllarda suç oranlarının tavan yaptığı şehirler arasına zirveyi zorlayan illerden biri. Basını yakından takip ettiğinizde görürsünüz ki, asayiş olaylarının yaşanmadığı gün sayısı (bir yıl içinde) yok denecek kadar az. İşte bizi yönetenlerin dikkatini, özellikle bunlara çekmek istiyorum.

6 Kasım 2017 Pazartesi

Yer, Konya Büyükşehir Belediyesi önü. Saat 17.00-17.30 arası. Duraktar beklerken yanıma gelen bir genç (25-28 yaşları civarında), üniversite öğrencisi olduğunu ve okula gitmek için yol parasına ihtiyacı olduğunu söyledi. Yok dedim, genç arkasını dönüp gitti.

Gazeteciyiz ya merak. Takip ettim. Nerede ise durakta bekleyen ve belediye parkında oturan insanların hemen hepsinden para istedi. Ancak biri ile aralarında küçük bir laf kavgası oldu. Uzak olunca duyamadım.

9 Kasım 2017 Perşembe

Bu kez Adalhan Kavşağı’nda … simit evi önünde ve aynı saatlerde (17.00-17.30) dolmuş bekliyorum. Aynı genç yine aynı gerekçe ile para istedi. Aradan birkaç gün geçmiş ve birde o kadar insandan para isteyince sanırım beni tanıyamadı.

Adın ne?” dedim,

Gökhan” dedi.

Öğrenci kimliğini görebilirmiyim?” dedim,

Sert bir üslupla, “Ne yapacaksın, para vereceksen ver, vermiceksen uzatma” diyerek sert çıktı.

Tamda o anda kavşakta trafik ekipleri vardı. Gökan’ı kolundan tutup, “Ekiplerin yanına gidelim. Ben gazeteci olduğumu söylerim, sana yardımcı olurlar” deyince genç daha da sertleşti. Bir ara diğer elini beline götürünce, çekindim kolunu bıraktım. Benim onu bırakmam ile apartmanların arasına dalıp gözden kaybolması saniyeler içinde gerçekleşti. Ben yine de önce gidip durumu kavşakta bekleyen trafik ekiplerine sonra da 155’i arayarak polise bildirdim.

NOT: Bu genç 155-165 boylarında saçlarının önü hafiften kıvırcık, sakallı, kahverenkli deri mont ve mavi kot giyiyor. Esmer biri.

Benim bu yaşadıklarımdan birkaç saat sonra (saat 17.00-19.30 civarı) kurstan çıkan oğlum, kayalıpark’ta benzer bir olaya maruz kaldı. Ancak, para isteyen gençlere para vermediği için onlarca hatta yüzlerce kişinin gözü önünde oğlumu 3-5 kişi darp etmiş. Kafasına ne ile vurdularsa başı şişen oğlumun vücudunda ise morlluklar var. Ben durumdan hafta sonu haberim olduğum için Pazartesi (13.11.2017 tarihinde) çocuğumu hastaneye götürüp darp raporu alacağım ve suç duyurusunda bulunacağım. Mobese kameralarından mı olur başka yöntemle mi olur bu magandaların bulunup en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorum.

Ben ve oğlumun başına gelenlerin yaşandığı yer, Konya’nın tam da merkezi. İnsanların buralarda can ve mal güvenliği yok ise hangi huzur şehrinden bahsediyorsunuz?

Oğlumun başanı gelen ve polise intikal etmeyen bir başka olay ise yine para isteme gerekçesi ile halamın oğlunun başına geldi. Birkaç ay önce yaşanan olayda çocuk yediği dayağın etkisi ile birkaç gün kendine gelemedi.

Bunlar polise yansımayan bizim duyduklarımız. Birde duymadıklarımız veya çok zaman sonra duyduklarımız var.

Şimdi sevgi, barış, hoşgörü ve kardeşlik şehri diye dilinden düşürmeyen idarecilerimiz ve milletvekillerine sösleniyorum;

Günün belli zaman dilimlerinde ve yanlarında her hangi kimse olmadan Kayalıpark, Kültürpark, Büyükşehir Belediyesi önündeki park, Alaaddin Tepesi, Zafer, Meram ….. vs. gibi yerlerde biraz zaman geçirsinler. Benzer olayları ya görecekler ya da aynısı başlarına gelecektir.

Bence Konya’nın huzur ve barış şehri olduğu söylemleri, artık gerçeği yansıtmıyor. Aksini iddia eden varsa, hodri meydan…

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.