TV’lerde sorun çözme programlarında ki sorunlar…
Mustafa HALLAÇ / 5.12.2017 / Görüntülenme :29908

     Bir zamanlar evlilik programları yapıldı, rahatsız olanlar oldu.. Oysa, şimdiki kayıp bulma ve problerinizi sorun cevaplayalım tarzı farklı isimlerde ki TV proğramları, evlilik proğramlarında ki sorunları solladı geçti..

   Çok açıktır ki, evlilik proğramları aslında bu son gördüğümüz proğramlardan daha masum.. Gerçi, bazı proğramların evveliyatı evlilik proğramları varken de vardı..

     Bazı TV ler konuya hassasiyet gösterirken, bazı TV ler oldukça şımarıkca ve kibirle toplumu yargılarcasına proğram yapmaktan geri durmuyorlar.. Özellikle kadın proğramları veya genellikle kadın sunucuların sunduğu bu tip proğramlar, toplum dengesi ve dahası topum psikolojisi açısından oldukça sakıncalar doğurmakta..

     Kayıp kişilerin bulunmasında yaptıkları katkı tartışılmaz.. Elbette ki proje çok güzel. Bu proğramların bu misyonuna gıpta etmek takdir etmek gerek.. Ancak, yapılan 2 iyi davranışın ardından hızını alamayıp artık yargı makamına dönüştürmek, oldukça sakıncalı..

     Bu tarz proğramların bazılarında hukukcu, psikiyatr, psikolog veya sosyolog uzmanların olduğunu görmek güzel.. Uzmanların da proğramlarda olması gerekli olduğunu savunanlardan biriyim.. Ancak bazı proğramlarda uzmanların sessiz sedasız oturduğunu, bazı sakıncalı proğram akışına ve söylemlerine mudahele etmediklerini görmekte o kadar üzücü.. Sanki görüntü gereği programdalarda, bir şey derlerse programdan atılacaklarmış gibi bir izlenim var..

     Bir de çok acısı, proğrama uzman diye getirilenlerin de bir uzman denetimine ihtiyacının olması acıların acısı..

     Bir TV kanalında izliyoruz, psikolojik danışman olarak programda oturan hanfendi, kendisini yaşam koçu olarak tanıtıyor.. Hadi eğer psikolog, sosyolog veya psikiyatr ise bişey demiycem. Lakin, bu ünvanda ki bir uzman zaten yaşam koçu diye bir unvan kullanmaz .. Kaldı ki, bu hanımefendi yüzünde 1 buçuk kilo boya makyajla zaten cinsiyetinin de ne olduğunu tartışılır hale sokmuş.. Program sunucusu deseniz, sanki iş bulamamışta iş olsun diye gazeteci sıfatıyla program sundurulan fakat gazetecilikten de bi haber bir hanfendi.. Ne seyircinin fikirlerine saygıları var, ne de hayatın gerçeklerinden haberleri var.. İnsanlar, sorunlarına bir çözüm umuduyla telefonla bağlanıyorlar programa.. Fakat oda ne.. Karşılarında olsa telefonda ki kişi, nerdeyse dayak yiyecek uzman diye oturandan ve program sunucusundan.. Olmadı oradaki misafirlerine de linç ettirecekler.. Bir paniklettirmeler, bir yargılamalar…

     Bir başka programa bakıyoruz, sunucu sanki zorlanmış o programı yapmaya.. Uzman diye gelenler oturuyor öylece.. Sorulursa, suya sabuna değmeden yüzeysel bir cevapla geçiştirmeler.. Gerçek uzmanların bazen bu sessizliğine hayretle bakıp neden diye sormadan edemiyorum.. Belki haklılıkları var.. Program formatı ve hukuki sebebleri gereği oradalar ve söz hakları yoktur.. Program sunucuları üzerine kurgulu bir program demek ki..

     Hele ki, kadrosunda boş beleş insanların olduğunu cümle alemin bildiği, konuştukça tepkiler alan programcılarının olduğunu bildiğimiz bazı TV kanallarını zaten ciddiye almamak gerekir. Fakat, TV kanalını sırf siyasi iktidar yakınlığının şımarıklığını bilmeden izleyen belli bir kitlenin de onlar gibi psikolojik sorunlara doğru gittiğine şahit olmakta üzüyor insanı..

     TV’lerin denetim kurulu RTÜK ve diğer ilgili kurumlar bu sorumsuz ve sorunlarla yüklü TV proğramlarına acilen mudahele etmesi gerekmez mi.. Sırf siyasi iktidara yakınlığı olduğu için, toplumun psikolojisiyle oynamaya hakları var mı..

     Bu tarz toplumsal programlarda sağlıklı uzmanların olması ve konuya bilimsel ve toplum gerçeklerinin hassasiyetiyle yaklaşarak görev yapmaları daha makbul olacaktır..

     Yani özetle, TV lerde ki özellikle bayan sunucuların sunduğu sorunlarla ilgili programlar sıkı şekilde denetlenmezse, sunucuları bu konularda eğitilmezse topluma zararlı olduğunu savunuyorum..

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.