Rant’ın yeni adresi eğitim mi?
Çetin TOFAN / 16.12.2017 / Görüntülenme :712

         Türkiye’nin en büyük sorunlarından biriside maalesef ‘Emek Sömürücülüğü’. Dürst iş verenlerimizi tenzih ederim ama öyle uyanıklar var ki, kul hakkı gözetmeksizin, haram helal demeden yakaladığı her boşluğu kendince fırsat olarak olarak görüyor. İşte bunun son örneğine ise eğitimde şahit olduk.

         Malumunuz; okullarımızda bazı hizmet alımları, okul aile birlikleri aracılığı ile yapılıyor. Örneğin okulun çaycısı, hizmetlisi gibi. Ancak öyle bir olaya şahit oldum ki, sadece ‘PES’ diyebildim başka da yorum yapamadım. Şöyle ki;

         Eğitim faaliyetlerini Konya’da sürdüren bir okulda çalışmaya başlayan bir kişi (hizmetli olarak), okulların açılmasının üzerinden üç ay geçmesine rağmen hala maaşını tam olarak alamamış. Neden mi? Bakın anlatayım.

         İŞKUR üzerinden resmi olarak işe başlayan personelin maaşında sıkıntı yok. Çünkü işlemler resmi olduğu için her ay düzenli olarak maaşı hesabına ve gününde yatıyor. Okul aile birliği üzerinden işe başlayanlarda ise iki türlü sıkıntı yaşanıyor. Birincisi; zamanında alamama ikincisi ise maaşın parça parça ödenmesi. Olayın mağdurunun ifadesi ise yaşananları şöyle anlatıyor;

“İnsanlar ihtiyacı olduğu için çalışıyor. Okulların açılmasının üzerinden üç ay geçmiş. Maaşımı tam ve düzenli alamadığım gibi hala içerde alacağım var. Bir kaç kez konuyu yetkililere ilettim. Aldığım cevap, Okul Aile Birliği henüz toplanmadı. Ancak son konuşmada iki yönetici arasında maaşlarla ilgili üstü kapalı ifadeler geçti. Anlayabildiğim kadarıyla parayı çekemiyorlar. Bunun iki anlamı olabilir. Bir; biz çalışanların maaşı faizde iki repoda. Benim sorumluluklarım ve bakmakla yükümlü olduğum bir ailem var. Ayrıca ben, bana verilen görevi bahane üretmeden ve eksiksiz yapıyorsam, alın teriminde zamanında ve eksizsiz verilmesi gerekir. Maaşımı parça parça aldığım için ne çalıştığımı anlayabiliyorum ne de aldığım para işime yarıyor. Anlayamadığım, okul aile birliklerini denetleyen kimsenin olup olmadığıdır. Yazık! Üzülüyorum. Doğruluk, dürüstlük gibi meziyetlerin öğretildiği eğitim kurumlarında böyle olaylar yaşanırsa, piyasanın geri kalanıyla ilgili neler yaşabildiğini siz düşünün.”

         Mağdurun anlatımlarından yola çıkıp küçük bir araştırma yaptım. Benzer durumların yaşandığı birkaç okul daha tespit ettim. Hatta bir okulda başka bir skandalla daha karşılaştım.

         Devletin İŞKUR üzerinden okullara gönderdiği hizmetli sayısı (resmi) bir kişiymiş. Ancak bir okulda iki kişi olduğunu gördüm. Sordum, bu okulun özelliği ne? diye. İddialara göre ikinci kişi, iş için araya tanıdığını koymuş.

         Sorumlu gazeteci olarak biz üzerimize düşeni yaptık ve olayın takipçisi olmayada devam edeceğiz. Top, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde. Bakalım konuyla ilgili okullarda bir denetim yapıp, benzer durumların başka okullarda yaşanıp yaşanmadığını tespit edip gerekli önlemleri alacaklar mı? Hep birlikte göreceğiz. 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.