KOP kütüphane kuracakmış!
HALKIN SESİ / 14.4.2018 / Görüntülenme :535

         Farkındasınız. Uzun zamandır yazmıyorum. Aslında yazmayı da çok düşünmüyordum. Ancak, evrenselgundem.com internet haber sitesinin sahibi sayın Çetin Tofan bey çok ısrar edince, dikkatimi çeken bir haberle ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

***

         Kalkınma Bakanlığına bağlı KOP İdaresi Başkanlığının 2016 yılından beri yürüttüğü mali destek çağrı programının 2018 yılındaki ana teması, “Mahalle Kütüphaneleri”ymiş.

***

         Konunun ayrıntısına girmeden önce şunun altını özellikle çizmek isterim. İlk emri ‘Oku’ olan bir dinin mensubu olarak, eğitimle ilgili yapılan her türlü yatırımın, takdire şayan olduğunun belirtmek isterim.

         Ancak, löp et, kargas, küçük ve büyükbaş hayvan, yem, arpa, buğday … vs gibi bir çok tarım ürününü dışarıdan satın almak zorunda olan tarım ülkesi Türkiye’de, KOP idaresi gibi bir kurumun görevi kütüphane kurmak mıdır? Hani insan kendi kendine sormadan edemiyor.

         İnanın haberi okuduktan sonra bu soruyu defalarca kendi kendime sordum. Bana göre cevap HAYIR!

***

         Bir zamanlar Türkiye’nin tahıl ambarı olan Konya Ovası’nın son yıllardaki en büyük sorunu su.

         İklim değişikliği nedeniyle yağışların giderek düştüğü Konya Ovası’nda soruna çare olarak yıllardır dillendirilen en önemli çözüm önerisi ise Mavi Tünel Projesi ve Ova’nın genelinde ‘Damlama Sulama Sistemi’ne geçilmesi.

         Mavi Tünel Projesi; bir dönem sanki Ova’nın tüm su ihtiyacını karşılayacakmış gibi estirilen havaya rağmen hizmet vereceği alan çok sınırlı. Sadece Konya’nın Güney-Doğu Bölgesi. Yine de projeye emeği geçenlere bir kez daha teşekkür etmek isterim.

         Peki ya Ova’nın geri kalanı? Allah’a emanet.

         İşte KOP projesi tamda burada kafamda şimşeklerin çakmasına neden oluyor.

Konunun asıl muhatabı Devlet Su İşleri (DSİ) olmasına rağmen çok merak ediyorum; böylesi hayati öneme sahip konu ile ilgili DSİ ve KOP bu güne kadar ne tür bir çalışma yapmıştır?  

         Yaptılar ise çalışmalardaki son durum nedir?

         Yok yapmamışlar ise Neden yapmamışlardır?

         Ben sordum üzerine alınan cevap verir.

 

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.